2016

9. října 2016    Hraním v překrásném prostředí kurovické tvrze pro nás v podstatě končí sezóna. My se ale nehodláme uložit k zimnímu spánku. Nachystali jsme pro vás na 19. října křest našich dvou CD miminek. A jelikož už na dobové scéně prudíme 15 let, řekli jsme si, že by nebylo od věci tuto skutečnost oslavit. Takže máme důvody dva. A abychom v tom nebyli sami, pozvali jsme si kamarády Kelt Grass Band a mladé naděje – skupinu Histerky se svou skvělou UW show. Takže 19.10. v klubu Teplo na Horním náměstí v Přerově jste všichni srdečně vítáni.

* * * * *

7. července 2016    Nemožné se stalo skutkem. Sice to trvalo skoro rok od natáčení, ale na světě jsou naše dvě toužebně očekávaná „cédéčka“. První „Od Lyse k Ukvaldum“ obsahuje lidové písně, především zbojnické z Lašska, ale i jiné. Na druhé desce „V dobré společnosti“ jsou písně renesanční z různých koutů Evropy.

* * * * *

12. června 2016    Včera jsme hráli po dlouhé době na krásném hradě Hukvaldy. Změnilo se vedení, což možná znamená naši častější účast zde. Už jsme zváni na 6. srpna. Tak uvidíme...

* * * * *

21. února 2016    Vítáme vás v novém roce po naší první letošní akci na zámku v Dřevohosticích u Přerova. Společně se skupinou historického šermu Markus M a taneční skupinou Vere Gratia jsme v kouzelných zámeckých prostorách, zatím málo využívaných, vytvořili krásnou atmosféru. První roční dává naději ve věci příští..

2015

21. prosince 2015    Tak včera jsme ukončili sezónu posledním vánočním jarmarkem v rodném Přerově. Mezitím spousta krásných akcí, samozřejme s tradičním festivalem v Šumperkul, a teď už Hurá ke stromečku! Tak se mějte krásně a zanedlouho nashledanou!

* * * * *

20. září 2015    Nahráno bylo za týden, ale následné úpravy a zvukový mix jsme dodělali dnes ve studiu Audio global v Záhorovicích. Tak teď už jenom obal a půjde to do výroby. V mezičase nás opustila z důvodů, které zná jen ona flétnistka a aranžérka Lenka Štirbová. Nezbývá nám, než jí popřát v dalším životě osobním i muzikantském co nejvíce úspěchů.

* * * * *

26. července 2015    Dnešní datum je pro nás zásadní. Po dlouhé době se skupina „dokopala“ do dalšího počinu placatého, čili k nahrávání CD, a to zrovna dvou najednou. Pod režijním vedením Honzy Trundy, se kterým někteří členové spolupracovali již v dobách prehistorických, jsme zasedli do domácího studia Rabussa records, abychom připravili na placky písně zbojnické a písně renesanční. Tož ať se daří.

* * * * *

13. července 2015    Omlouváme se za dlouhou odmlku, ale tak moc se toho zase nestalo. Včera jsme se ovšem vrátili z kouzelné akce, vztahující se k výročí upálení poslední čarodějnice Jeanne Panne v belgickém Nieuwpoortu. Takový oheň

2014

21. prosince 2014    Jindy touto dobou už dávno spíme hlubokým spánkem medvědím. Ne tak letos. V čase adventním nám bylo dáno klepati kosu v Jeseníku, Odrách i Ostravě. Jelikož ale prosinec mrazem šetřil a vesměs se jednalo o perfektně připravené akce, jistě rádi přijedeme znovu. Trochu nás mrzí, že v našem Přerově se vánoční jarmark změnil na rockový revival festival, ale pokud nás chtějí jinde, není problém. No a teď, po posledním hraní v teploučku postřelmovského kulturáku, kam nás pozvali naši milí manželé Drtilovi, organizátoři šumperského festivalu, který mimochodem příští rok slaví čtvrtstoletí, nám nezbývá, než se s Vámi letos rozloučit, popřát Vám co možná nejvíc štěstí v příštím roce a sami sobě, ať už konečně natočíme tu dlouho slibovanou třetí dlouhou placku!

* * * * *

18. října 2014    Po dlouhé době opět na Slovensku. Slavnosti ve městě Nové Zámky. Před tím nezbytný rychlokurz maďarštiny od kamarádky Sylvy a vzhůru do boje. Krásná akce, navíc v době vinobraní…. No nic, svůj stan jsme nakonec téměř všichni našli.

* * * * *

4. - 5. října 2014    Polsko, Nowy Wiśnicz - nedaleko Krakowa monumentální "hrado-zámek" , pod ním bitva a v rytířském sále koncert Rabussy. No není to skvělé?

* * * * *

19. září 2014    Náš oblíbený hrad Sovinec a živé vysílání pořadu "Dobré ráno" na ČT 2. Krásná zkušenost. Sice vstávat ve 3:30 a jít podávat výkon není nikterak záviděníhodné, nicméně díky človíčkům z hospody "U rytířů", kde na nás ve čtyři ráno čekalo kafe a gulášovka, se to dalo přežít. Takže milá ČT, když budeš potřebovat, víš, kde nás hledat.

* * * * *

7. září 2014    Městské slavnosti ve Svitavách. Vše uzpůsobeno stému výročí vypuknutí 1. světové války. Zde se Rabussa poprvé odchýlila od svého stylu a na přání pořadatele zařadila i několik „Hašlerek“ a oděla se stylově ala 1914. Jistá renomovaná pražská kapela by bledla závistí….

* * * * *

18. - 20. července 2014    A jedeme do Francie, tentokrát do Boulogne-sur-Mer. Velkolepá akce, naše holky organizátorky se snažily, jak mohly, ale…. V pátek v 20:10 vichřice, jakou jsme v tuzemsku nikdy nezažili. V sobotu asi o pět minut později to stejné v bledě modrém, pardon – v oranžovém (barva vlajky pro druhý nejvyšší stupeň větru). Tentokrát ovšem vyšperkováno poněkud silnějším deštěm. Kolaps vozíku při zpáteční cestě a čtrnáctihodinové čekání na pumpě v Německu na dodávku bylo už jen pověstnou třešínkou na dortu.

* * * * *

17. - 18. května 2014    Znovu Polsko, tentokrát krásný zámek Otwock Wielki, opět s „Houwaldy“. Sice počasí trošku zlobilo, ale jak koncert, tak velmi přespůlnoční „sejšn“ s maďarskou gotickou kapelou Szelindek neměly chybu.

* * * * *

5. ledna 2014    Tak Vás vítáme v Novém roce. Letos nám sezona začala velmi záhy, tříkrálovým koncertem v kostele svatého Vojtěcha v Otrokovicích spolu se skvělou vokální skupinou Magna mysteria. Znovu ovšem v pěti, jelikož naše Lenka nahlásila pauzu kvůli studijní zaneprázdněnosti. Uvidíme, na jak dlouho.

2013

5. - 7. července 2013    Poprvé v Polsku. Krásná historická akce „Ogniem i mieczem“ na hradě Ogrodzieniec spolu s našimi přáteli z Houwaldova regimentu.

* * * * *

30. dubna 2013    Sezóna začala skvěle! Tři akce byly kvůli počasí „odpískány“, takže jsme si spravili náladu ve Francii na opět skvělé akci v Gravelines.

* * * * *

22. března 2013   A je to tady! Rabussa za dlouhou dobu trvání poprvé v šesti! Do kapely nastoupil druhý kytarista, perkusista a hlavně skvělý zpěvák Jarda Anděl.

2012

28. prosince 2012   Z vyhřáté hospůdky „U komára“ Vás srdečně zdraví a všechno nejlepší v příštím roce přeje RABUSSA.

* * * * *

15. prosince 2012   Vánoce se blíží a poslední koncert je tady. V Přerově na náměstí nás stihlo naštěstí téměř letní počasí. Uznejte sami, že v teplotě +4 stupně Celsia to hraje samo. Obzvláště flétny, cello, housle a kytara …

* * * * *

5. srpna 2012   Je to tady! Na Sovinci v neděli poprvé vystupuje s kapelou nová akvizice – Anička Rozsypalová. Svým téměř dětským věkem sráží věkový průměr kapely dost pod půlstoletí, za což jí díky. Kromě fléten ovládá ještě jeden skvělý nástroj – fagot!

* * * * *

19. - 20. května 2012   Již potřetí bitva v Lažánkách u Brna. Jako obvykle skvělá atmosféra. Kaňkou na rozjíždějící se sezóně je oznámení stále více mimo kapelu vytížené Lenky Štirbové: Nestíhám! Co teď. Právě v Lažánkách byla svým otcem do otroctví prodána Anička, viz dále.

* * * * *

7. - 8. dubna 2012   Tak vítejte v novém roce. Po zimním spánku a prvních dvou pěkných komorních akcích jsou tu opět Velikokokokokonoce. Po sobotě a neděli jako klasicky na Sovinci nás čeká v pondělí nová štace  zámek Plumlov. A tu se stane něco neočekávaného: poprvé za celou dobu trvání skupiny hraje Rabussa bez kapelníka, který si svým obětavým přístupem k hraní v sovineckém sklepení přivodil moribundus a tudíž je na zbytku kapely, jak se zhostí daného úkolu. (Samozřejmě na jedničku). Že bych si bral volno častěji…

2011

31.12.2011   S končícím rokem nám nezbývá, než poděkovat Vám posluchačům za přízeň a Petru Milatovi, který ohlásil závěrem roku ukončení činnosti, za spolupráci.

* * * * *

1. - 2. července 2011    Začátek prázdnin opět v německém Delitzsch. Krásná akce, ale počasí tentokrát zradilo. V té souvislosti vydán kapelníkem propříště přísný zákaz používání výrazů jako "hnusný horko, na zdechnutí, hic jak sviňa apod.". Ono se to napřesrok vymstí.

* * * * *

23. - 25. dubna 2011    Další výjezd na "západ" , tentokrát do přímořského města Gravelines na severu Francie, kde se konal velkolepý historický festival. A přijel i Napoleon. Osobně! 4 vystoupení a móóóóc hezký.

* * * * *

2. dubna 2011    Po čtyřech letech po "Kmotře Smrti" uvádíme na Sovinci premiéru třetího komponovaného programu "Pověst zbojnická". V tomto programu se publikum i něco dozví a reakce diváků nás přesvědčily, že jsme "nešlápli vedle". Co se hudby týče, v největší míře se jedná o Zbojnické lidové písně z Ondrášova kraje, sebrané Augustinem Drabinou. Při té příležitosti děkujeme děvčatům z Muzea Třineckých železáren!

* * * * *

22. ledna 2011    V našem oblíbeném klubu Teplo v Přerově proběhl křest druhého CD za účasti mnoha hostů: Inka a Kačka Sekerovy s poetickou kombinací klavíru a flétny, virtuozní kytarové duo Vařák & Svárovský a skvělá cimbálovka Přimáš. Ostatně z každého tohoto uskupení se někdo jako host podílel na zmiňovaném CD. Křtu se ujal Václav Venclík, který byl před dávnými dobami u zrodu písní. A jelikož letošní rok je v životě kapely jubilejní, pojali jsme tuto nádhernou akci i jako oslavu 10 let fungování orchestru. A na závěr přišli s nečekanou gratulací naši kamarádi, špičková ohňová skupina Historika. UV variace na písničku " Víno, víno" nás skutečně dostala. Ještě jednou obrovské poděkování všem hostům a lidem v sále, kteří vytvořili něco, na co se dlouho nezapomíná.

* * * * *

Rok 2011 bude zajisté rokem průlomovým. Pavel Mollin si nechal postavit elektrické housle. Bůh s námi a zlé pryč!!!

2010

10. září 2010   Na světě je po roce a půl práce nová, dlouho slibovaná deska "Víno, meč a růže" sestavená výhradně z šermířských písní Petra Milaty.

* * * * *

2. - 3.července 2010   Překrásná akce poprvé na "západě". Peter und Paul fest v německém Delitzsch. Příšerné horko, hraní při úvodním ceremoniálu a druhý den v ulicích města. Rabussa si odvezla pozvání na příští ročník.

Co přinesl rok 2010

Tato sezóna byla obzvláště vypečená. Nevyhly se nám bohužel nemoci a úrazy v kapele, díky kterým jsme více než polovinu sezóny improvizovali v sestavě i repertoáru.

* * * * *

15. dubna 2009   Dochází k velké změně v kapele. Na post flétnistky nastoupila Lenka Štirbová, vynikající instrumentalistka, aranžérka a textařka.

5. ledna 2009   Není čas na zimní spánek. Tohoto dne, 12 minut po klekání skupina Rabussa zahájila ve studiu Adit natáčení své druhé velké desky, tentokrát sestavené z písní šermířských, anóbrž výplodů chorého mozku Petra Milaty. Tož se těšte !!!

TOŽ FŠECKO NÉLEPŠY DO TEHO NOVYHO ROKU !!!

* * * * *

24.11. 2008   A třešínka na dortu letošní sezóny : společný koncert s legendou naší lidové a historické hudby - skupinou Traxleři. Tak to se nám povedlo. Pro toho, kdo nebyl, někdy příště.

3. - 5. října 2008   A do třetice na Ukrajinu. Terra Heroica v Kamenci znovu skvělá. Navázali jsme velice přátelské kontakty s ruskými a ukrajinskými kapelami a na noční "sejšn" v táboře mezi stany budeme dlouho vzpomínat. Nebýt jednoho nepříjemného úrazu mezi účinkujícími a problémy s autobusem, nemělo by to chybu.

14. - 17. srpna 2008   A jsme zase o Šumperk starší. Pro letošní XVIII. Mezinárodní Folklorní Festival I.O.V. Šumperk, pro Rabussu už čtvrtý, jsme si opět připravili překvapení. Tentokrát v podobě tří písní, nacvičených s našimi ratolestmi. To znamená, še vznikla "Rabuška" ve složení Ója, Bája, Kája a Mája. Nutno i dodat, že se vystoupení setkala s velkým ohlasem.

23. - 25. května 2008   Opět Ukrajina, tentokrát bitva ve městě Ševčenkovskij Korsuň. Tábor v zámeckém parku a všude skvělí lidé, muzikanti z Ukrajiny a Ruska. I sám velký Juščenko se přišel podívat a potřást pravicí.

* * * * *

24. listopadu 2007   Konečně je to tady. Dlouho očekávaný křest CD "Poslechněte, co se stalo". Jako host skvělá angolská skupina Africa ngoma, která krom vynikajících bubeníků přivezla i kuchaře se spoustou dobrot. Pokřtění desky slivovicí se zhostil profesor Pavel Klapil, který před lety sebral písně do Záhorského zpěvníku, a tím dal vlastně , aniž to věděl, první popud k vzniku tohoto CD.

Skvělá atmosféra, africká kuchyně, a závěrečné "posezení" hospůdce U Medvídka až do rána. Co dodat.Kdo nepřišel, hořce litoval.

5. - 7. října 2007   Na pozvání Sdružení přátel historie MAGNA MORAVIA ze Šumperka jsme se zúčastnili svého prvního zahraničního hraní, a to na Ukrajině, ve městě s překrásnou tureckou pevností, jehož název zní Kamenec Podolski. Dva koncerty - na hradě a na náměstí před naprosto skvělým publikem.

16. - 20. srpna 2007   Již potřetí jedeme na I.O.V. Mezinárodní folklorní festival do Šumperka, tentokrát s pořadovým číslem XVII.

9. května 2007   Natáčeli jsme na Kavčích horách pořad "Hřiště 7" spolu s šermířskou a taneční skupinou Berkovští ze Šebířova. Moderoval Martin Dejdar. Vysíláno bylo na ČT1 3. června 2007.

24. dubna 2007   Na Starém Jičíně uvádíme premiéru druhého inscenovaného programu "Kmotra smrt".

Tentokrát jsou písně ze Záhoří i odjinud a příběh pouze jeden, prolínající se celým pořadem. "Buď chytrý, ale ne vychytralý!"

Stejně jako předešlý pořad je i tento doplněn výtvarně zpracovanými výjevy na plátnech z dílny ZUŠ Bedřicha Kozánka v Přerově. Tentokrát jsou ručně malovaná plátna nahrazena linoryty.


9. 8. 2007

Tak jsme se konečně dostali k aktualizaci webu, na kterou pro samou práci nebyl bohužel čas.

(Taková klasická výmluva.)

 

Z důležitých věcí minulých v kostce:

21. června 2005 - uvedli jsme na Wolkerově Prostějově nový pořad "Poslechněte, co se stalo", kde se prolínají písničky z Moravského Záhoří s lehce dramatizovanými pověstmi odtamtéž. Zdá se, že naše nová parketa je na světě.

8. srpna 2005 - naše zakládající členka, houslistka Světlana Lašáková přivedla na svět dalšího muzikanta.

11. a 12. srpna - jsme byli poprvé pozváni na skvělý Mezinárodní folklorní festival v Šumperku. Fotky z tohoto zážitku jsou v sekci "Koncerty 2005".

Červenec 2006 - Poprvé jsme se zavřeli do studia. Výsledek na sebe nechá ještě chvíli čekat.

17. - 19.srpna - opět vystupujeme na festivalu v Šumperku a od prezidentky , paní Drtilové se dozvídáme, že ne naposledy.

Listopad - opět jsme u Jirky Hromka ve studiu a tentokrát to vypadá na dokončení práce na

"Poslechněte,co se stalo" .

CD vychází 11. prosince, jako dárek pod stromeček a je to kolekce písniček ze stejnojmenného programu + něco navíc. Všechno z Moravského Záhoří.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WebZdarma.cz